Tregime të pacientëve në Preri

Historitë na frymëzojnë. Tregimet na ndihmojnë të ndiejmë një ndjenjë lidhjeje me të tjerët. Historitë janë pjesë e diçkaje më të madhe se ne. Në zemrën e tyre, historitë na ndihmojnë të shërohemi. Ne i ftojmë të gjithë të lexojnë tregimet më poshtë dhe inkurajojmë pacientët tanë dhe familjet e tyre të ndajnë historinë e tyre personale të Prairie.

Marlo Purnell

Arrest kardiak, Dhimbje gjoksi

Kisha dhimbje në klavikul dhe një ndjenjë shumë të rëndë në gjoks si asgjë që nuk e kam ndjerë më parë. Shkova në ER lokal dhe kuptova se kisha një atak në zemër vetëm në moshën 50-vjeçare! U transferova në një spital tjetër, HSHS St. Elizabeth's (ishte një […]

Lexoni Histori

Victoria Weibel

Arrest kardiak, Dhimbje gjoksi

Unë isha duke vozitur me burrin tim kur pata një atak fatal në zemër. Ai kapi timonin dhe mundi të na ndalonte. Një grua në skenë bëri CPR dhe më ktheu. Mjekët më pas më çuan në Institutin e Zemrës Prairie. Ajo ishte dita më me fat e jetës sime. Dr. Jeff Christy […]

Lexoni Histori

Bobby Dokey

aritmi, atrial fibrilacioni

Shqetësimet e reja të punës janë normale. Por imagjinoni të filloni një punë të re me një stimulues kardiak të ri - i pari në Shtetet e Bashkuara dhe i dyti në mbarë botën që do të implantohet duke përdorur teknologjinë e hetimit për të trajtuar ritmet e shpejta të rrezikshme të zemrës. Kështu e filloi Bobby Dokey rolin e tij në planifikimin e fatkeqësive dhe menaxhimin e urgjencës në Spitalin HSHS St. John's […]

Lexoni Histori

Steve Pace

Arrest kardiak, Dhimbje gjoksi

Kur Steve Pace u rrëzua në dysheme, gruaja e tij Carmen thirri 9-1-1 dhe filloi menjëherë ngjeshjet në gjoks. Ajo nuk ishte e sigurt se po përdorte teknikën e duhur, por mjekët, infermierët dhe reaguesit e parë pajtohen se veprimi i saj i shpejtë i shpëtoi jetën Steve, duke e mbajtur atë gjallë deri sa mbërriti ambulanca. Frymëzuar nga historia e të menduarit të shpejtë të Carmen, […]

Lexoni Histori

Jim Healy

Arrest kardiak, Kateterizimi kardiak, Stent koronar

Jim Healy nuk kujton shumë nga kolapsi i tij në FitClub, por gruaja e tij kujton se mori lajmin. “Kam marrë një telefonatë nga FitClub duke thënë se ai ishte rrëzuar, se zemra i ishte ndalur. Ishte duke shkuar deri atëherë, por ky nuk është një lajm që dëshironi të dëgjoni ndonjëherë, "tha Coreen Healy. Jim kishte 99% […]

Lexoni Histori

JoAnne Neathery

CABG, Kateterizimi kardiak, Zemra e Hapur

Isha në Florida duke ecur në plazh dhe atë mbrëmje fillova të ndjeja siklet në gjoks. Para kësaj kam qenë e lodhur dhe nuk ndihesha mirë, sidomos kur sforcohesha. Do të më duhej të ulesha dhe më pas do të largohej. Në shtëpi, mjeku im i kujdesit parësor më sugjeroi të vizitoja një kardiolog. Unë shkova […]

Lexoni Histori

Blake Cowle-Healy

Arrest kardiak

Gjëja e fundit që mbaj mend është fundi i garës. Menjëherë pasi kalova vijën e finishit, kalova në arrest të plotë kardiak. Në fakt e dëgjova veten të përplasem në tokë. Ekipet EMS dhe kolegët e HSHS St. John's që ishin në vijën e finishit filluan CPR dhe ndihmuan për të shpëtuar jetën time. Un nuk […]

Lexoni Histori

Terry Hart

Kateterizimi kardiak, Dhimbje gjoksi

Një pasdite isha në punë dhe ndjeva një peshë në gjoks. Shkova në shtëpinë e klubit dhe shoku im thirri 911. Mjekët e ndihmës mjekësore mundën të dërgonin EKG-në time direkt te ekipi në Prairie Heart. Shkova direkt në laboratorin e katetikës dhe nuk kisha nevojë të ndaloja në dhomën e urgjencës. Ata […]

Lexoni Histori

Melissa Williams

Zëvendësimi i Valvulës Aortale

Desha të marr një moment dhe t'i them FALEMINDERIT ekipit të TAVR!!! Ata ishin të jashtëzakonshëm në kaq shumë nivele! Gjithçka filloi në prill të vitit 2013. Vjehrri im i ëmbël, Billy V. Williams, po kalonte të fikët dhe më vonë iu tha se kishte lidhje me zemrën e tij. Pas një morie testimesh, vendimet kishin […]

Lexoni Histori

Theresa Thompson, RN, BSN

CABG, Kateterizimi kardiak, Dhimbje gjoksi

Humba babain tim më 4 shkurt 2017, vetëm 5 ditë para ditëlindjes së tij të 89-të. Si fëmijë e kam parë gjithmonë babin tim si të pamposhtur. Ai ishte mbrojtësi im, trajneri im i jetës, heroi im!! Si i rritur, kuptova se ai mund të mos jetë gjithmonë pranë, por e dija për aq kohë sa ai eci këtë […]

Lexoni Histori

Gail Wolfe

CABG, Kateterizimi kardiak, Dhimbje gjoksi, Stent koronar

Pata atakun tim të parë në zemër në moshën 35-vjeçare në Ditën e Punës të vitit 1978. Më dërguan në spitalin Decatur Memorial me dhimbje shumë të forta gjoksi, por përfundimisht më dërguan në St. John's në Springfield. Dr. Dove u bë kardiologu im në atë kohë. Ai gjeti disa bllokime dhe vendosi dy stenta. Në atë kohë, Dr. […]

Lexoni Histori

Steve Larson

Kateterizimi kardiak, Dhimbje gjoksi, Stent koronar

Pasi humba gruan dhe shoqen time më të mirë, Paula 34-vjeçare nga kanceri i pankreasit, vazhdova stilin e jetës sime si vrapuese e zjarrtë. Vrapimi ishte e vetmja gjë që më ndihmoi të gjeja një lehtësim të nevojshëm nga pikëllimi im. Fillova të ndjeja dhimbje gjoksi ndërsa vrapova. Më ndaloi. Kam shkumësuar dhimbjen e gjoksit deri në […]

Lexoni Histori

Chuck Heminghous

atrial fibrilacioni

Fibrilacioni atrial (A-Fib) është një rrahje e parregullt e zemrës (aritmi) që mund të çojë në mpiksje gjaku, goditje në tru, dështim të zemrës dhe komplikime të tjera të lidhura me zemrën. Të paktën 2.7 milionë amerikanë jetojnë me AFib.

Lexoni Histori

Wayne Coventry

aritmi, Hipertensionit

Prej disa muajsh, presioni i gjakut ishte i lartë dhe kisha disa rrahje të çrregullta të zemrës. E kuptova menjëherë se doja të vizitoja një kardiolog në Prairie dhe Dr. Holly Novak më rekomandohej.

Lexoni Histori

Kay Morris

Zëvendësimi i Valvulës Aortale, CABG, Zemra e Hapur

"Unë kam qenë infermiere për më shumë se 40 vjet dhe gjithmonë e dija se çfarë të kërkoja kur ishte fjala për sëmundjet e zemrës. Gjithmonë kam qenë shumë aktive. Më pëlqen tenisi dhe luaj pothuajse çdo ditë. E vetmja simptomë që kisha ishte gulçimi ."

Lexoni Histori

Gretchen Peters-Hantel

Valvula artificiale të dyfishta të zëvendësuara nga TAVR

Procedura, e njohur si një zëvendësim i dyfishtë i valvulës transkateterike, besohej të ishte vetëm e katërta e këtij lloji në Shtetet e Bashkuara dhe e para e këtij lloji në botë që përdor gjeneratën e fundit të valvulave artificiale.

Lexoni Histori

Si ju kanë ndihmuar mjekët e Prairie?

Kushtet kardiovaskulare prekin më shumë amerikanët se çdo sëmundje tjetër në Shtetet e Bashkuara. Duhet guxim për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe të kesh një komunitet mbështetës bën një botë ndryshimi.

Share Story juaj