Vizitat e zyrës virtuale tani janë të disponueshme në Prairie Cardiovascular - Mëso më shumë

Maskat e fytyrës kërkohen në takimin tuaj

Mos harroni të sillni një maskë për fytyrën në takimin tuaj!
Maska kërkohen ende në të gjitha vendet e Prairie Heart në Illinois.

Hulumtuar. E provuar. Udhëheqës.

Specialistët numër 1 të sulmit në zemër.

Duke kaluar zemrën tuaj.

Kjo është ajo që ne bëjmë këtu.

Vizitat e zyrës virtuale tani janë të disponueshme në Prairie Cardiovascular

Gjatë krizës së COVID-19, Prairie Cardiovascular ka kënaqësinë të ofrojë vizita virtuale të njëjtën ditë dhe të nesërmen për sigurinë dhe komoditetin e pacientëve tanë.

Për të caktuar një takim, ju lutemi telefononi
1-888-4-PRAIRIE (1-888-477 2474-).

Gjeni një Doktor Prerie

Gjeni një mjek të zemrës në Prairie Tani

Kërkoni një takim

Ofrohen takime në të njëjtën ditë dhe të nesërmen

Udhëheqësit në kujdesin ndaj zemrës

Kur keni nevojë për më shumë se një mjek, kur keni nevojë për një specialist të zemrës, Prairie Heart ka përgjigjen. Nga kolesteroli i lartë te presioni i lartë i gjakut, aneurizmat tek aritmia, dhimbja e gjoksit te kujdesi kardiak, ekspertët e Prairie Heart janë të përgatitur të qëndrojnë pranë jush gjatë gjithë rrugëtimit tuaj drejt një zemre të shëndetshme.

CAKTO TAKIMIN TUAJ TANI

Plotësoni formularin e mëposhtëm.

Prairie Cardiovascular është një lider kombëtar në ofrimin e kujdesit të cilësisë së lartë, të artit të zemrës dhe enëve të gjakut. Nuk mund të ishte më e lehtë të caktosh një takim me Mjekët dhe APC-të tanë të klasit botëror.

Nëpërmjet tonë AKSES Prairie Programi, kërkesa juaj për një takim i dërgohet në mënyrë të sigurt ekipit tonë të infermierëve kardiovaskularë shumë të trajnuar. Ata do t'ju ofrojnë ndihmë të personalizuar për të caktuar një takim me një mjek dhe APC që është më i përshtatshmi për të trajtuar nevojat tuaja individuale të zemrës dhe enëve të gjakut.

Pas plotësimit të formularit, një e-mail i sigurt do t'i dërgohet ekipit tonë AKSES Prairie infermieret. Do të merrni një telefonatë kthyese brenda 2 ditëve të punës.

Nëse mendoni se kjo është një urgjencë, ju lutemi telefononi 911.

Duke plotësuar formularin, ju pranoni të merrni komunikim nga Prairie Heart.

//

Ose na telefononi

Nëse preferoni të flisni drejtpërdrejt me dikë, mund të kontaktoni një infermiere duke telefonuar 217-757-6120.

Storie te Suksesshme

Historitë na frymëzojnë. Tregimet na ndihmojnë të ndiejmë një ndjenjë lidhjeje me të tjerët. Historitë janë pjesë e diçkaje më të madhe se ne. Në zemrën e tyre, historitë na ndihmojnë të shërohemi. Ne i ftojmë të gjithë të lexojnë tregimet më poshtë dhe inkurajojmë pacientët tanë dhe familjet e tyre të ndajnë historinë e tyre personale të Prairie.

Trajnim CPR vetëm për duar

Kur Steve Pace u rrëzua në dysheme, gruaja e tij Carmen thirri 9-1-1 dhe filloi menjëherë ngjeshjet në gjoks. Ajo nuk ishte e sigurt se po përdorte teknikën e duhur, por mjekët, infermierët dhe reaguesit e parë pajtohen se veprimi i saj i shpejtë i shpëtoi jetën Steve, duke e mbajtur atë gjallë deri sa mbërriti ambulanca.

Frymëzuar nga historia e të menduarit të shpejtë të Carmen, ekipi në Institutin e Zemrës Prairie nisi trajnimin “Keeping the Pace – Hands Only CPR” për të sjellë një teknikë më të thjeshtë për shpëtimin e jetës në komunitet.

CPR vetëm për duar rekomandohet nga Shoqata Amerikane e Zemrës për kalimtarët e pa trajnuar në CPR. Rekomandohet gjithashtu për situatat kur shpëtimtari nuk është në gjendje ose nuk dëshiron të sigurojë ventilim gojë më gojë.

Për të parë videon e Pace, për të mësuar më shumë ose për të kërkuar një seancë CPR vetëm me duar në komunitetin tuaj, ju lutemi butonin më poshtë.

Bobby Dokey

Defibrilator kardioverter i implantueshëm ekstravaskular (EV ICD), Kardiomiopatia Hipertrofike

Shqetësimet e reja të punës janë normale. Por imagjinoni të filloni një punë të re me një stimulues kardiak të ri - i pari në Shtetet e Bashkuara dhe i dyti në mbarë botën që do të implantohet duke përdorur teknologjinë hetimore për të trajtuar ritmet e shpejta të rrezikshme të zemrës [...]

Melissa Williams

Zëvendësimi i Valvulës Aortale

Desha të marr një moment dhe t'i them FALEMINDERIT ekipit të TAVR!!! Ata ishin të jashtëzakonshëm në kaq shumë nivele! Gjithçka filloi në prill të vitit 2013. Vjehrri im i ëmbël, Billy V. Williams, po kalonte të fikët dhe më vonë iu tha se kishte lidhje me zemrën e tij. Pas një morie testimesh, vendimet kishin […]

Theresa Thompson, RN, BSN

CABG, Kateterizimi kardiak, Dhimbje gjoksi

Humba babain tim më 4 shkurt 2017, vetëm 5 ditë para ditëlindjes së tij të 89-të. Si fëmijë e kam parë gjithmonë babin tim si të pamposhtur. Ai ishte mbrojtësi im, trajneri im i jetës, heroi im!! Si i rritur, kuptova se ai mund të mos jetë gjithmonë pranë, por e dija për aq kohë sa ai eci këtë […]

Ne Jemi Inovatorë

Gjëja e fundit që ju nevojitet është një operacion që kërkon një kohë të gjatë rikuperimi. Në Prairie Heart, ne jemi të specializuar në operacione inovative, minimalisht invazive që jo vetëm që e kryejnë punën, por edhe ju kthejnë në të qenit ju më shpejt se procedurat tradicionale.

Kujdesi pranë shtëpisë tuaj

Jemi të bekuar që jetojmë në një rajon me komunitete të forta në të cilat ndihemi rehat dhe të kënaqur. Por kur kemi një problem me zemrën që mund të kërkojë kujdes të specializuar, shpesh do të thotë se jemi përballur me zgjedhjen për të lënë komunitetin tonë ose më keq, për të shtyrë kujdesin. Ky nuk është rasti kur kujdesi juaj i specializuar ofrohet nga kardiologët Doctors of Prairie. Filozofia jonë në Institutin e Zemrës Prairie është të ofrojmë sa më shumë kujdes në nivel lokal. Nëse kjo nuk është e mundur, atëherë dhe vetëm atëherë, do të rekomandohet udhëtimi.

Gjeni një mjek dhe APC pranë jush

Përveç gati 40 vendeve rreth Illinois ku kardiologët e Prairie shohin pacientë në një mjedis spitalor lokal, ka programe të specializuara në Springfield, O'Fallon, Carbondale, Decatur, Effingham dhe Mattoon.

Shërbimet e urgjencës

Nëse jeni duke përjetuar simptomat e një ataku kardiak, Dial Don't Drive.
Ju lutemi telefononi 911 dhe prisni ndihmë.

Telefono, Mos vozit

Vetëm këtë vit, 1.2 milionë amerikanë do të pësojnë një urgjencë kardiake. Fatkeqësisht, rreth një e treta e këtyre pacientëve do të vdesin para se të arrijnë në spital për një arsye kritike – një vonesë në marrjen e trajtimit thelbësor mjekësor.

KUR NDODHET DHIMBJE GJOKSORE, BËNI TË SMART – GJITHMONË TELERONI, KURRË MOS NXINI ME DREJTIM.

Shumë pacientë me atak kardiak i drejtojnë vetë ose kanë një anëtar të familjes që t'i çojë në spital. Fatmirësisht, ekziston një mënyrë për të ndihmuar në uljen e këtyre statistikave shkatërruese. "Është koha" është një program i zhvilluar nga Rrjeti i Dhimbjes së gjoksit i Institutit të Zemrës Prairie të Illinois (PHII), që lidh spitalet dhe agjencitë EMS për kujdesin më të shpejtë dhe më të mirë për pacientët me dhimbje gjoksi. Gjithmonë telefononi 911 për ndihmë mjekësore - mos vozitni kurrë vetë - kur shfaqen simptomat paralajmëruese të sulmit në zemër.

Kur përjetoni shenjat e një ataku kardiak, çdo sekondë që kurseni mund të nënkuptojë ndryshimin midis dëmtimit të pakthyeshëm të zemrës ose një gjendjeje të shërueshme, madje edhe jetës ose vdekjes. Duke thirrur fillimisht 911, trajtimi fillon në momentin që mbërrijnë reaguesit e urgjencës. Profesionistët e EMS dhe reaguesit e tjerë të parë mund të:

 • Vlerësoni situatën tuaj menjëherë
 • Përcillni menjëherë informacionet tuaja jetësore dhe EKG në çdo spital brenda Rrjetit të Dhimbjeve të Gjoksit PHII
 • Kryeni trajtimin në ambulancë
 • Sigurohuni që ekipi i zemrës së spitalit do të jetë në pritje dhe gati për mbërritjen tuaj
 • Përshpejtoni në mënyrë efektive kohën nga simptomat e sulmit në zemër deri te trajtimi

Këshilla përgatitore për vizitën tuaj

Sigurohuni që ne kemi të dhënat tuaja mjekësore

Nëse mjeku juaj personal ju ka referuar në Prairie Cardiovascular, ai/ajo ose do të na kontaktojë me telefon ose do t'i dërgojë të dhënat tuaja në zyrën tonë. Është shumë e rëndësishme që ne të marrim të dhënat tuaja mjekësore. Përndryshe, kardiologu juaj nuk do të jetë në gjendje t'ju vlerësojë në mënyrë adekuate dhe mund të jetë e nevojshme të ricaktoni takimin tuaj derisa të merren ato të dhëna. Nëse e keni referuar veten, duhet të kontaktoni mjekun tuaj dhe të organizoni që të dhënat tuaja të dërgohen në zyrën tonë përpara vizitës suaj të planifikuar. Historia juaj e kaluar mjekësore është thelbësore në diagnostikimin dhe trajtimin.

Sillni të gjithë informacionin tuaj të sigurimit dhe patentën tuaj të shoferit

Kur të caktoni një takim me ne, do t'ju kërkohet informacioni juaj i sigurimit që më pas do të verifikohet nga ne përpara takimit tuaj. Në takimin tuaj të parë duhet të sillni kartën tuaj të sigurimit dhe patentën e shoferit. Mund të mësoni më shumë rreth politikave tona financiare duke telefonuar Departamentin tonë të Financës së Pacientëve.

Sillni të gjitha medikamentet tuaja

Ju lutemi sillni të gjitha medikamentet tuaja me vete në kontejnerët e tyre origjinalë kur të vini në zyrë. Sigurohuni që mjeku juaj të dijë për çdo ilaç që po merrni, duke përfshirë barnat pa recetë dhe barnat bimore gjithashtu. Një ilaç mund të ndërveprojë me një tjetër, duke krijuar në disa raste probleme serioze mjekësore. Ju mund të gjeni një formë të thjeshtë për të renditur të gjitha medikamentet tuaja këtu.

Plotësoni formularët e rinj të informacionit për pacientin

Ky informacion është shumë i rëndësishëm dhe do të përshpejtojë procesin me mbërritjen tuaj në zyrë. Kopjet e formularëve tuaj mund të gjenden më poshtë. Ju mund t'i dërgoni me faks formularëve në zyrën tonë paraprakisht në numrin 833-776-3635. Nëse nuk mund t'i printoni formularët, ju lutemi telefononi zyrën tonë në 217-788-0706 dhe kërkoni që formularët t'ju dërgohen me postë. Plotësimi/ose shikimi i formularëve përpara takimit do t'ju kursejë kohë.

Pëlqimi për Trajtim
Fleta e udhëzimeve të autorizimit
Njoftimi i praktikave të privatësisë

Ekzaminimi juaj: Çfarë të presësh

Pasi të keni plotësuar regjistrimin tuaj dhe regjistruesi të ketë informacionin tuaj të nevojshëm personal dhe informacionin e sigurimit, një infermiere do t'ju kthejë në një dhomë provimi ku ai ose ajo do të matë presionin e gjakut dhe pulsin tuaj.

Infermierja do të marrë gjithashtu historinë tuaj mjekësore për të zbuluar jo vetëm se çfarë medikamentesh jeni duke marrë, por çfarë, nëse ka, alergji mund të keni; çfarë lloj sëmundjesh ose lëndimesh të mëparshme mund të keni pësuar; dhe çdo operacion apo qëndrim në spital që mund të keni pasur.

Ju gjithashtu do të pyeteni për shëndetin e familjes suaj, duke përfshirë çdo gjendje trashëgimore që mund të lidhet me shëndetin tuaj kardiak. Së fundi, do të pyeteni për statusin tuaj martesor, punësimin dhe nëse përdorni apo jo duhan, alkool apo ndonjë drogë. Mund të ndihmojë të shkruani të gjitha ngjarjet dhe datat tuaja mjekësore dhe ta sillni me vete në vizitën tuaj.

Pasi infermierja të ketë mbaruar, kardiologu do të takohet me ju për të shqyrtuar historinë tuaj mjekësore dhe për të kryer një ekzaminim fizik. Pas ekzaminimit, ai ose ajo do të diskutojë gjetjet e tij me ju dhe familjen tuaj dhe do të rekomandojë çdo plan të mëtejshëm testimi ose trajtimi. Ju lutemi mos ngurroni t'i bëni kardiologut çdo pyetje që mund të keni në këtë moment. Mjekët tanë përdorin asistentët e mjekëve dhe mjekët infermiere të cilët janë të trajnuar posaçërisht në menaxhimin kardiovaskular për të parë pacientët me raste. Nëse është kështu, vizita juaj më pas do të rishikohet nga mjeku juaj.

Çfarë ndodh pas vizitës së parë?

Pas vizitës suaj me kardiologun, zyra jonë do t'ia përcjellë të gjitha të dhënat kardiake, rezultatet e analizave dhe sugjerimet për trajtim tek mjeku juaj referues. Në disa raste, ne mund të planifikojmë teste shtesë për të cilat do t'ju duhet të ktheheni. Ne kemi në majë të gishtave një sërë testesh dhe procedurash - shumë prej tyre jo invazive - që nuk i kishim as 10 vjet më parë për të na ndihmuar të identifikojmë problemet dhe t'i trajtojmë ato shpejt, shumë përpara çdo incidenti kardiak.

Nëse keni pyetje, ju lutemi telefononi infermieren e kardiologut tuaj. Për shkak të volumit tonë të telefonatave ditore, do të bëhet çdo përpjekje për t'ju kthyer thirrjes në kohën e duhur. Çdo telefonatë e marrë pas orës 4:00 normalisht do të kthehet ditën tjetër të punës. 

Ndihma e përgjithshme e disponueshme

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me vizitën tuaj të ardhshme, ju lutemi kontaktoni.

217-757-6120

TeleNurses@hshs.org

Kërkimi i lëshimit të informacionit ose regjistrimeve

Departamenti i Pajtueshmërisë përpunon të gjithë kërkesat për lëshimin e informacionit të pacientit. Për të ndihmuar pacientët të kenë akses në informacionin e tyre personal të kujdesit shëndetësor (kopje të shtypura të të dhënave mjekësore), pacientët duhet të plotësojnë plotësisht Prairie Cardiovascular Consultants Formulari i autorizimit për përdorimin dhe/ose zbulimin e informacionit të mbrojtur.

Të gjithë formularët e autorizimit të plotësuar, të nënshkruar dhe me datë mund të kthehen në:

Prairie Kardiovaskulare
Vëmendje: Departamenti i Pajtueshmërisë
Rruga E. Mason 619
Springfield, IL Përshkrim i Shkurtër: 62701

OSE E-mail: HIPAA2@prairieheart.com

OSE dërgoni me faks direkt në Departamentin e Përputhshmërisë: 833-776-3635

Pyetjet e bëra më shpesh

Cilat janë tarifat që lidhen me kërkesën e të dhënave mjekësore?
PCC bën nuk faturoni pacientët, objektet e tjera të kujdesit shëndetësor, mjekët dhe APC-të, ose Departamentin e Administratës së Çështjeve të Veteranëve (VAA) për të kërkuar kopje të të dhënave mjekësore të pacientëve.
Si mund të marr kopje të të dhënave të mia mjekësore?
 • Një autorizim për përdorimin/zbulimin e informacionit të mbrojtur shëndetësor duhet të nënshkruhet nga pacienti ose përfaqësuesi i pacientit.
 • Për të marrë një Autorizim për Përdorimin/Zbulimin e Informacionit të Mbrojtur Shëndetësor, klikoni formularin këtu.
 • Ju lutem klikoni këtu për udhëzime se si të plotësohet Autorizimi për Përdorimin/Zbulimin e Informacionit të Mbrojtur Shëndetësor.
 • Nëse nuk jeni në gjendje të printoni formularin, ju lutemi na kontaktoni nëpërmjet informacionit të kontaktit.
 • Pasi autorizimi i plotësuar, i nënshkruar dhe i datës të jetë marrë nga Departamenti i Pajtueshmërisë, informacioni i kërkuar do t'i dërgohet marrësit.
Kur skadon autorizimi?
Autorizimi do të përfundojë 60 ditë pas datës së nënshkrimit. Ju mund të vendosni një datë të ndryshme në paragrafin e tretë në faqen e dytë nëse kërkoni që autorizimi të jetë i vlefshëm për më shumë se 60 ditë. Autorizimi nuk do të jetë i vlefshëm për asnjë periudhë kohore më të gjatë se një vit.
Ku ta dërgoj me postë autorizimin tim të përfunduar?
Ju lutemi dërgoni të gjitha autorizimet në:

Kujdes: Departamenti i Pajtueshmërisë
Rruga E. Mason 619
Springfield, IL Përshkrim i Shkurtër: 62701

Cili është numri i faksit për të dërguar autorizimin tim të përfunduar?

Ju lutemi dërgoni me faks autorizimin në 833-776-3635.

A mund të dërgoj me e-mail autorizimin tim të përfunduar?
Po. Autorizimi i përfunduar mund të dërgohet me e-mail në HIPAA2@prairieheart.com
Çfarë më nevojitet për të marrë të dhënat mjekësore për një pacient të vdekur?

Informacioni shëndetësor i personit të vdekur mund të jepet me kërkesë me shkrim nga ekzekutuesi ose administratori i pasurisë së personit të vdekur ose një agjent i caktuar nga i ndjeri.

Po sikur të mos ketë agjent për të ndjerin?

Nëse nuk ka ekzekutues, administrator ose agjent dhe personi nuk ka kundërshtuar në mënyrë specifike zbulimin me shkrim të të dhënave të tij ose të saj mjekësore, atëherë informacioni shëndetësor i personit të vdekur mund të publikohet me marrjen e formularit të mëposhtëm:  Formulari i certifikimit të autorizuar të afërm

Sa kohë do të duhet për të marrë të dhënat e mia mjekësore?
 • Për një lëshim të dosjeve mjekësore, mund të duhen deri në 30 ditë për të marrë të dhënat tuaja. Ne i përpunojmë kërkesat sipas renditjes që ato merren. Megjithatë, takimet, procedurat dhe urgjencat e ardhshme përpunohen si kërkesë STAT.
 • Ne mund të jemi në gjendje të përpunojmë një kërkesë në të njëjtën ditë, duke pasur parasysh se stafi dhe informacioni është i plotë dhe i disponueshëm. Ju mund të kontaktoni Departamentin e Pajtueshmërisë për të kontrolluar statusin e kërkesës suaj.
Kush e përpunon lëshimin e kartelës time mjekësore?
Departamenti i Pajtueshmërisë përpunon të gjitha kërkesat për regjistrim.
A mund të nënshkruaj një formular autorizimi dhe të marr të dhënat mjekësore në të njëjtën kohë?
Ju lutemi kontaktoni Departamentin e Pajtueshmërisë për të rregulluar përpunimin e të dhënave mjekësore, kohën e marrjes dhe për të nënshkruar një autorizim. Departamentit të Pajtueshmërisë do t'i duhet kohë e mjaftueshme për të përpunuar kërkesën dhe për të siguruar që procedurat e lëshimit të duhur të informacionit të pacientit janë përfunduar.
A mundet dikush tjetër përveç pacientit të marrë të dhënat e mia mjekësore?
Po, të dhënat mund t'i lëshohen kujtdo që pacienti specifikon në autorizim. Gjatë marrjes së kartelave mjekësore kërkohet një ID me foto.
A mund të përdor të njëjtën kërkesë për të dërguar regjistrime në vende të ndryshme?
Jo. Ne kërkojmë një autorizim të veçantë për çdo vendndodhje.
A kam nevojë për një autorizim të veçantë për çdo mjek të PCC?
Jo, PCC ka një Procesverbal Mjekësor Elektronik. Të gjitha të dhënat tuaja mjekësore janë të vendosura në një tabelë.
Pse autorizimi duhet të jetë me shkrim me datë nënshkrimi?
Për të verifikuar autorizimin e pacientit për të dhënë informacionin shëndetësor.
Nëse shkarkoj APP-në Prairie Heart Institute of Illinois në telefonin ose tabletin tim ose regjistrohem në buletinin tuaj, si e përdorni informacionin tim?
Ne nuk mbledhim asnjë informacion personal nga aplikacioni Prairie Heart. Informacioni që futni ruhet vetëm në telefonin ose pajisjen tuaj celulare dhe nuk mblidhet ose ruhet në asnjë mënyrë nga Prairie Cardiovascular ose Prairie Heart Institute i Illinois. Nëse zgjedhni buletinin tonë, vetëm adresa juaj e emailit ruhet për qëllimin e dërgimit të buletinit. Prairie Cardiovascular dhe Prairie Heart Institute i Illinois nuk do ta shesin kurrë adresën tuaj të emailit dhe ju mund të tërhiqeni në çdo kohë.

Shkarkoni aplikacionin Prairie

Aplikacioni Prairie Heart Institute e bën të lehtë të qëndrosh i lidhur. Me një prekje të një butoni, gjeni një mjek të Prairie Heart ose sillni udhëzime për në një vendndodhje Prairie Heart afër jush. Brenda aplikacionit, seksioni i kartës së portofolit dixhital "MyPrairie" ju lejon të ruani të gjitha informacionet e kontaktit të mjekëve tuaj, medikamentet tuaja, alergjitë, informacionin e sigurimit dhe kontaktin e farmacisë. 

Njoftimi për Mosdiskriminim: Albanian

Prairie Cardiovascular është një mjek dhe APC i kujdesit dhe trajtimeve shëndetësore kardiovaskulare në shumë vende në të gjithë Illinois-in qendror. Organizata jonë ofron kardiologët më të mirë në shtet, me saktësi të njohur kirurgjikale dhe këshilla profesionale për shqetësimet që lidhen me zemrën. Ne testojmë dhe trajtojmë mjekësisht për të gjitha simptomat e zakonshme të zemrës si dhimbje gjoksi, hipertension, presion të lartë të gjakut, murmuritje, palpitacione, kolesterol të lartë dhe sëmundje. Ne kemi disa vendndodhje duke përfshirë qytetet kryesore si Decatur, Carbondale, O'Fallon dhe Springfield.