Виртуелни посети на канцеларии сега достапни во Prairie Cardiovascular - Дознај повеќе

Маски за лице се задолжителни на вашиот термин

Не заборавајте да понесете маска за лице на вашиот состанок!
Сè уште се потребни маски на сите локации на Prairie Heart во Илиноис.

Посетите на виртуелната канцеларија сега се достапни во Prairie Cardiovascular

За време на кризата COVID-19, Prairie Cardiovascular со задоволство нуди виртуелни посети истиот ден и следниот ден за безбедност и удобност на нашите пациенти.

За да закажете состанок, ве молиме јавете се
1-888-4-PRAIRIE (--1 888 477 2474-).

Најдете доктор од преријата

Најдете лекар за срце од прерии сега

Побарајте состанок

Достапни се состаноци за истиот ден и следниот ден

Лидери во грижата за срцето

Кога ви треба повеќе од лекар, кога ви треба специјалист за срце, Prairie Heart го има одговорот. Од висок холестерол до висок крвен притисок, аневризми до аритмија, болка во градите до срцева нега, експертите на Prairie Heart се подготвени да застанат покрај вас во текот на вашето патување кон здраво срце.

СЕГА ЗАПРАВЕТЕ ГО ВАШИОТ ИМЕНИЕ

Пополнете го формуларот подолу.

Prairie Cardiovascular е национален лидер во обезбедувањето висококвалитетна, најсовремена грижа за срцето и крвните садови. Не може да биде полесно да закажете состанок со нашите лекари и APC од светска класа.

Преку нашата ПРИСТАП Преријата програма, вашето барање за закажување е безбедно испратено до нашиот тим од високо обучени кардиоваскуларни медицински сестри. Тие ќе ви пружат персонализирана помош при закажување состанок со лекар и APC што најдобро одговара за лекување на вашите индивидуални срцеви и васкуларни потреби.

По пополнување на формуларот, безбедна е-пошта ќе биде испратена до нашиот тим од ПРИСТАП Преријата медицински сестри. Ќе добиете повратен повик во рок од 2 работни дена.

Ако сметате дека ова е итен случај, ве молиме јавете се на 911.

Со пополнување на формуларот, се согласувате да добивате комуникација од Prairie Heart.

//

Или јавете ни се

Ако сакате директно да разговарате со некого, може да се контактира медицинска сестра со бирање 217-757-6120.

Успешни приказни

Приказните не инспирираат. Приказните ни помагаат да чувствуваме чувство на поврзаност со другите. Приказните се дел од нешто поголемо од нас самите. Во нивното срце, приказните ни помагаат да се лекуваме. Ги покануваме сите да ги прочитаат приказните подолу и да ги охрабриме нашите пациенти и нивните семејства да ја споделат својата лична приказна за Prairie.

Тренинг за CPR само за раце

Кога Стив Пејс падна на подот, неговата сопруга Кармен повика 9-1-1 и веднаш почна да ги компресира градите. Таа не беше сигурна дека ја користи соодветната техника, но лекарите, медицинските сестри и прваците се согласуваат дека нејзината брза акција го спасила животот на Стив, одржувајќи го во живот додека не пристигнала брзата помош.

Инспириран од приказната за брзото размислување на Кармен, тимот од Институтот за срце Prairie започна обука за „Задржување на темпо – само за регулација на срцето со раце“ за да донесе поедноставна техника за спасување живот во заедницата.

CPR само за раце се препорачува од Американското здружение за срце за случајни минувачи кои не се обучени за CPR. Исто така, се препорачува за ситуации кога спасувачот не е во можност или не сака да обезбеди вентилација од уста до уста.

За да го гледате видеото на Пејс, да дознаете повеќе или да побарате сесија за CPR само за раце во вашата заедница, ве молиме на копчето подолу.

Боби Доки

Екстраваскуларен имплантиран кардиовертер дефибрилатор (EV ICD), Хипертрофична кардиомиопатија

Нормални се нервите на новите работни места. Но, замислете да започнете нова работа со нов пејсмејкер - првиот во Соединетите Американски Држави и втор во светот кој ќе биде вграден со помош на истражувачка технологија за лекување на опасно брзиот срцев ритам [...]

Мелиса Вилијамс

Замена на аортната валвула

Сакав да издвојам момент и да му кажам БЛАГОДАРАМ на тимот на ТАВР!!! Тие беа извонредни на толку многу нивоа! Сè започна во април 2013 година. Мојот сладок свекор, Били В. Вилијамс, имаше магии за несвестица и подоцна беше кажано дека тоа е поврзано со неговото срце. По мноштвото тестирања, одлуките имаа […]

Тереза ​​Томпсон, РН, БСН

CABG, Срцева катетеризација, Болка во градите

Го изгубив татко ми на 4 февруари 2017 година, само 5 дена пред неговиот 89-ти роденден. Како дете секогаш го гледав татко ми како непобедлив. Тој беше мојот заштитник, мојот животен тренер, мојот херој!! Како возрасен, сфатив дека можеби не е секогаш наоколу, но знаев сè додека одеше оваа […]

Ние сме иноватори

Последното нешто што ви треба е операција која бара долго време за опоравување. Во Prairie Heart, ние сме специјализирани за иновативни, минимално инвазивни операции кои не само што ја завршуваат работата, туку и ве враќаат да бидете вие ​​побрзи од традиционалните процедури.

Грижа блиску до вашиот дом

Благословени сме што живееме во регион со силни заедници во кои се чувствуваме удобно и задоволни. Но, кога имаме проблем со срцето кој може да бара специјализирана нега, тоа често значи дека сме соочени со избор да ја напуштиме нашата заедница или уште полошо, да ја одложиме грижата. Ова не е случај кога вашата специјализирана нега ја обезбедуваат кардиолозите од Докторите на прери. Нашата филозофија во Prairie Heart Institute е да испорачаме што е можно повеќе нега на локално ниво. Ако тоа не е можно, тогаш и само тогаш, ќе се препорача патување.

Најдете лекар и APC блиску до вас

Покрај речиси 40 локации низ Илиноис каде што кардиолозите од Прари ги гледаат пациентите во локална болница, постојат специјализирани програми во Спрингфилд, О'Фелон, Карбондејл, Декатур, Ефингем и Матон.

Службите за итни случаи

Ако ги искусите симптомите на срцев удар, Dial Don't Drive.
Јавете се на 911 и почекајте помош.

Бирајте, не возете

Само оваа година, 1.2 милиони Американци ќе доживеат срцева итна помош. За жал, околу една третина од овие пациенти ќе умрат пред да стигнат во болница поради една критична причина - доцнење во примањето на клучниот медицински третман.

КОГА СЕ СЛУЧУВА БОЛКА СО ГРАДИТЕ, БИДЕТЕ ПАМЕТНИ – СЕКОГАШ БИРАЈТЕ, НИКОГАШ НЕ ВОЗЕТЕ.

Премногу пациенти со срцев удар сами возат или некој член на семејството ги вози во болница. За среќа, постои начин да се помогне во намалувањето на овие поразителни статистики. „Време е време“ е програма развиена од Мрежата за болка во градите на Prairie Heart Institute од Илиноис (PHII), која ги поврзува болниците и агенциите EMS за најбрза и најдобра грижа за пациентите со болка во градите. Секогаш јавете се на 911 за медицинска помош - никогаш не возете сами - кога ќе се појават предупредувачки симптоми за срцев удар.

Кога ги доживувате знаците на срцев удар, секоја секунда што ќе ја заштедите може да значи разлика помеѓу неповратно срцево оштетување или состојба што може да се лекува, па дури и живот или смрт. Со прво бирање на 911, третманот започнува во моментот кога ќе пристигнат итни случаи. Професионалците од ЕМС и другите први одговорни можат:

  • Веднаш проценете ја вашата ситуација
  • Веднаш проследете ги вашите витални елементи и информации за ЕКГ до која било болница во рамките на Мрежата за болка во градите PHII
  • Спроведување на третман во брза помош
  • Осигурете се дека болничкиот тим за срце ќе чека и ќе биде подготвен за вашето пристигнување
  • Ефикасно забрзајте го времето од симптомот на срцев удар до третманот

Совети за подготовка за вашата посета

Бидете сигурни дека ги имаме вашите медицински досиеја

Ако вашиот личен лекар ве упатил во Prairie Cardiovascular, тој/таа или ќе не контактира по телефон или ќе ги испрати вашите записи во нашата канцеларија. Многу е важно да ги добиеме вашите медицински досиеја. Во спротивно, вашиот кардиолог нема да може соодветно да ве процени и можеби ќе биде неопходно да го презакажете вашиот термин додека не се добијат тие записи. Ако сте се упатиле сами, треба да го контактирате вашиот лекар и да договорите вашата евиденција да биде испратена до нашата канцеларија пред вашата закажана посета. Вашата мината медицинска историја е од суштинско значење во дијагнозата и третманот.

Донесете ги сите ваши информации за осигурување и вашата возачка дозвола

Кога ќе закажете состанок со нас, ќе ви бидат побарани информациите за вашето осигурување кои потоа ќе бидат потврдени од нас пред да закажете состанок. На првиот состанок треба да ја понесете вашата осигурителна картичка и вашата возачка дозвола. Можете да дознаете повеќе за нашите финансиски политики ако се јавите на нашиот оддел за финансии за пациенти.

Донесете ги сите ваши лекови

Ве молиме понесете ги сите ваши лекови со вас во нивните оригинални контејнери кога ќе дојдете во канцеларија. Осигурајте се дека вашиот лекар знае за секој лек што го земате, вклучувајќи ги и лековите без рецепт и хербалните лекови. Еден лек може да комуницира со друг, во некои случаи создавајќи сериозни медицински проблеми. Можете да најдете лесна форма за да ги наведете сите ваши лекови овде.

Пополнете ги новите формулари за информации за пациентот

Оваа информација е многу важна и ќе го забрза процесот при вашето пристигнување во канцеларијата. Копиите од вашите формулари може да се најдат подолу. Формуларите можете да ги испратите по факс до нашата канцеларија предвреме на 833-776-3635. Ако не можете да ги испечатите формуларите, ве молиме јавете се во нашата канцеларија на 217-788-0706 и побарајте формуларите да ви бидат испратени по пошта. Пополнувањето/или гледањето на формуларите пред вашиот состанок ќе ви заштеди време.

Согласност за третман
Лист со упатства за овластување
Известување за практики за приватност

Вашето испитување: Што да очекувате

Откако ќе ја пополните вашата регистрација и матичарот ќе ги има вашите потребни лични податоци и информации за осигурување, медицинската сестра ќе ве врати во просторијата за испитување каде што ќе ви ги измери крвниот притисок и пулсот.

Медицинската сестра, исто така, ќе ја земе вашата медицинска историја за да открие не само какви лекови земате, туку и какви, доколку ги има, алергии може да имате; какви претходни болести или повреди можеби сте претрпеле; и какви било операции или престој во болница што можеби сте ги имале.

Ќе ве прашаат и за здравјето на вашето семејство, вклучувајќи ги и сите наследни состојби кои би можеле да бидат поврзани со вашето срцево здравје. Конечно, ќе бидете прашани за вашиот брачен статус, вработување и дали користите или не тутун, алкохол или каква било дрога. Можеби ќе ви помогне да ги запишете сите ваши медицински настани и датуми и да го донесете со вас на вашата посета.

Откако ќе заврши медицинската сестра, кардиологот ќе се сретне со вас за да ја прегледа вашата медицинска историја и да изврши физички преглед. По испитот, тој или таа ќе разговара за своите наоди со вас и вашето семејство и ќе препорача какви било дополнителни планови за тестирање или третман. Ве молиме слободно прашајте го кардиологот какви било прашања што можеби ги имате во овој момент. Нашите лекари користат помошници и медицински сестри кои се специјално обучени за управување со кардиоваскуларниот систем за да ги видат пациентите по повод. Ако е така, вашата посета потоа ќе ја прегледа вашиот лекар.

Што се случува по првата посета?

По вашата посета на кардиологот, нашата ординација ќе ги проследи сите кардиолошки записи, резултати од тестовите и предлози за третман до вашиот лекар што упатува. Во некои случаи, може да закажеме дополнителни тестови на кои ќе треба да се вратите. Имаме низа тестови и процедури - многу од нив неинвазивни - на дофат на раката што ги немавме ни пред 10 години за да ни помогнат да ги лоцираме проблемите и да дејствуваме на нив брзо, многу пред секој срцев инцидент.

Ако имате прашања, ве молиме јавете се на медицинската сестра на вашиот кардиолог. Поради нашиот обем на дневни повици, ќе се направи секој обид за навремено да се врати вашиот повик. Секој повик примен после 4:00 часот вообичаено ќе биде вратен следниот работен ден. 

Достапна е општа помош

Ако имате какви било прашања во врска со вашата претстојна посета, ве молиме контактирајте не.

-217 757 6120-

TeleNurses@hshs.org

Барање објавување на вашите здравствени досиеја

  • Прегледајте ги или преземете ја вашата здравствена евиденција од вашиот компјутер или мобилен уред - Кликнете овде за MyChart
  • Побарајте вашата здравствена евиденција да биде испратена до друга страна (т.е. давател на услуги, установа за лекување, член на семејството, адвокат итн.). Откако ќе завршите, испратете по пошта на 3051 Hollis Drive, Springfield Il, 62704 или факс на -217 717 2235-. - Кликнете овде за овластување за откривање здравствени информации.
  • Јавете се на нашиот оддел за управување со здравствени информации (HIM) на -217 525 5616- за помош.

Преземете ја апликацијата Prairie

Апликацијата Prairie Heart Institute го олеснува останувањето поврзан. Со притискање на копче, пронајдете лекар од Prairie Heart или изнесете насоки до локација во Prairie Heart блиску до вас. Во рамките на апликацијата, делот за картички за дигитални паричник „MyPrairie“ ви овозможува да ги зачувате сите информации за контакт на вашите лекари, вашите лекови, алергии, информации за осигурување и контакт со аптека. 

Известување за недискриминација: англиски

Prairie Cardiovascular е лекар и APC за кардиоваскуларна здравствена заштита и третмани на повеќе локации низ централниот дел на Илиноис. Нашата организација ги обезбедува најдобрите кардиолози во државата, со реномирана хируршка прецизност и професионални совети за проблеми поврзани со срцето. Ги тестираме и медицински ги третираме сите вообичаени срцеви симптоми како што се болки во градите, хипертензија, висок крвен притисок, шумови, палпитации, висок холестерол и болести. Имаме неколку локации вклучувајќи ги и големите градови како Декатур, Карбондејл, О'Фалон и Спрингфилд.